Římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny je významnou novobarokní stavbou z roku 1905-1908, inspirovanou poutním kostelem ve Frýdku. V jeho sousedství najdeme secesní budovu fary pocházející z roku 1912 podle projektu Vladimíra Fischera.

Již před zahájením stavby nového kostela se stal jeho projekt předmětem kritiky. Kritikům se zdál příliš velký v porovnání s počtem obyvatelstva, navíc se jim nelíbilo, že Jan Grmela nevypsal architektonickou soutěž a práci rovnou zadal Otokaru Bémovi z Moravské Ostravy. Patronem stavby kostela byl arcivévoda František Ferdinand d’Este. V roce 1907 byla stavba zastavena z důvodu podezření na defraudaci obecních peněz, která se však nepotvrdila. Kostel poté dokončila moravskoostravská stavební firma František Grossmann a František Fiala. Zásluhou starosty Jana Maye, který v té době předsedal Spolku pro stavbu kostela Panny Marie, se stavbu podařilo úspěšně dokončit. Slavnostní vysvěcení provedl 18. října 1908 olomoucký světící biskup dr. Karel Wisnar.

Kostel Panny Marie Královny v Mariánských horách Jedná se o 65 m dlouhou a 30 m širokou trojlodní budovu s ocelovým kroem podle projektu Otokara Béma, nad kterou se zvedají dvě čtyřboké věže vysoké 73 m. Secesní výzdobu interiéru vytvořili známí moravští a čeští umělci z počátku 20. století, jako byli např. malíři Joža Uprka (velký oltářní obraz korunování Panny Marie), Luděk Marold (obraz archanděla Michaela na bočním oltáři), Zdeňka Vorlová-Vlčková a Jano Köhler (fresky a sgrafita v presbytáři) či sochaři František Uprka (socha Panny Marie z kararského mramoru na oltáři) a Karel Novák. Lustry byly vyrobeny dle návrhu Jana Kotěry. Je to třetí největší chrám v Moravskoslezském kraji, vejde se do něj 3500 osob.

V sousedství kostela najdeme secesní budovu fary pocházející z roku 1912. Budovy kostela a fary jsou kulturními památkami.

Pod mariánskohorskou farnost spadá také filiální kostel svatého Bartoloměje v Nové Vsi. Od roku 1984 do roku 1990 byl zdejším farářem František Lobkowicz, ostravsko-opavský biskup.

Zdroje a další informace: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *