O webu

Ahoj milovníku staré Ostravy!

Od mala mě zajímá historie Ostravy. Vyrůstal jsem v 90tých letech na sídlišti Varenská, takže jsem měl historii doslova na dosah ruky. Staré části Ostravy okolo našeho sídliště se měly bourat, nebo byly zbourány čerstvě a zatím se jim nevěnovala další pozornost. Končily průmyslové podniky, které já už znám jen z vyprávění mých rodičů.

A u těchto vzpomínek začíná první mé bádání. Jako děti jsme chodívali na Hornorybnickou ulici trhat ostružiny, které rostly po starém plotu. Za plotem byly (a dodnes) jsou zbytky staré továrny, které jsme museli prozkoumat. V tehdy nedávno dokončeném sportovním areálu na Varenské jsme si chodili hrát na neodvezené panely a na vedlejší Stadion odborářů jsme chodili stavět bunkry. Místo Nové Karolíny si matně pamatuju pustou planinu, na které nás vždycky zajímalo místo, kde se nedržel sníh a odkud ze země sálalo teplo. A jako deváťák jsem párkrát s bratrem vyrazil místo školy na dobrodružnou výpravu na zpustlou zříceninu hradu. 

Od těch vzpomínek uplynulo přes čtvrt století a dnes nám nové technologie umožňují bádat po historii zpoza obrazovky. Tak se pohodlně usaďte a pojďte se mnou objevovat historickou Ostravu.

Lukáš