Důl svaté Trojice (zkráceně Důl Trojice, německy Dreifaltigkeit Schacht) byl důl založený Stanislavem hrabětem Wilczkem v roce 1844 na Slezské Ostravě. Důl existoval v letech 1844–1975, těžba probíhala v porubských a jakloveckých vrstvách od roku 1845 do srpna 1968. Povrchové objekty byly částečně zbořeny, zbývající nově využívány.

Důl fungoval původně jako mělký provoz. Roku 1870 založil syn zakladele Jan Nepomuk hrabě Wilczek v areálu dolu hlubinný provoz. Rozsáhlá rekonstrukce probíhala na povrchu i v jámě, jáma Trojice č. 1 byla zvětšena a vyzděna. Zlomem v historii dolu se stal rok 1899, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce, byla postavena ocelová těžní věž a nainstalován parní těžní stroj výkonu 180 HP. 

V rámci rekonstrukce byla započata stavba jámy Trojice č. 2, která měla sloužit jako nová výdušná jáma. Na těžní jámě byly z důvodu pohodlnější dopravy horníků do dolu instalovány dvoupodlažní klece. Na Trojici byla také jako na prvním dole na Ostravsku zavedena tzv. plavená základka

Po zastavení těžby ve Zwierzinových dolech roku 1933 byla k dolu Trojice převedena převážná část jejich polí.

Po roce 1945 došlo ke znárodnění a o rok později byl důl přiřazen k národnímu podniku Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly.

Dne 1. července 1961 byl důl připojen k Dolu Petr Bezruč a stal se závodem č. 2, po vzniku dolu Ostrava, 1. 1. 1967, se stal závodem č. 4.

Dne 1. 4. 1967 byla těžba definitivně zastavena. Důl se tedy otevřel i naposledy uzavřel na svátek sv. Trojice.

Ačkoliv byla těžba oficiálně ukončena v dubnu 1967, byly jámy nadále v provozu pro těžbu do září 1968 kvůli probíhající rekonstrukci na dole Petr Bezruč a nutnosti přetěžovat uhlí jámou č. 1 na Trojici. Z tohoto důvodu byly dotěžovány ekonomicky výhodně dobyvatelné zásoby.

Zdroje: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *