Zámecký pivovar Slezská Ostrava

(Na dobové kresbě z roku 1922 je bývalý pivovar u Slezskoostravského zámku)

Zámecký pivovar Slezská Ostrava stával v areálu Slezskoostravského hradu ve Slezské Ostravě, místní části Ostravy.

Počátky Slezskoostravského hradu sahají až do 13. století, kdy opolský kníže nechal v místech u soutoku Ostravice s Lučinou k ochraně hranice Opolska vystavět hrad. Po rozdělení Opolského knížectví a roku 1327 ztratil hrad svoji funkci. V první polovině 16. století pak došlo k přestavbě nevyhovujícího středověkého hradiště na zámek.

Přesná doba vzniku pivovaru není známa, nicméně určitě k tomu muselo dojít před rokem 1723, ze kterého podle Milana Starce pochází první věrohodná zmínka o výrobě piva v zámeckém areálu. V 19. století přestala šlechta zámek obývat a ten tak sloužil jako kanceláře, byty a pivovar. O nalezení polohy pivovaru v rámci areálu se pokusil již zmiňovaný Milan Starec, jenž jej umístil spolu se sladovnou do severozápadní části. Sladovna se nacházela hned vedle současného vstupu a vedle ní pak ve frontě hospodářských budov stála budova pivovaru. 

V listopadu 1872 pivovar vyhořel následně došlo k jeho přesunutí do tzv. Harendy. Na konci 19. století docházelo k častému střídání nájemců, což pivovaru vůbec nepomáhalo. Roku 1885 si jej pronajal Markus Strassman, jenž provozoval nedaleký Měšťanský pivovar v Moravské Ostravě, a zámecký pivovar nechal uzavřít. V 80. letech 20. století vinou poddolování areál poklesl a chátrající budovy byly zbořeny.

Zdroje a další informace:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *