Vizuálně velmi zajímavá dvoupatrová vila postavená v roce 1931 architektem Karlem Gajovským pro doktora Ludvíka Kremela. Dům je postaven ve styl bílého funkcionalismu s odkazem na námořní tématiku.

Vila vznikla na půdorysu ve tvaru písmene L, ke kterému se ze severní strany připojovala přízemní obdélníková vstupní část. Uspořádání vily je podřízeno funkčnosti a potřebám jejich obyvatel. Pravoúhlý, asymetrický tvar vily s bílou omítkou vyniká zajímavou funkcionalistickou estetikou, kterou doplňují puristické formy v podobě oken s parapetními a nadokenními dělenými římsami. Původní kruhová okna, střešní terasa s kovovým zábradlím odkazovaly na nautickou tématiku parníků a zaoceánských lodí. 

Ačkoliv přestavby z 60. let 20. století výrazně poznamenaly původní vzhled vily, vila si stále uchovala část ze svého původního nautického vzhledu. 

INTERIÉR

Původní suterén (dnes přízemí) – za vstupními dveřmi se nacházela prostorná hala se schodištěm, po pravé straně vstupem do komory a na WC, vlevo byly dveře do kuchyně a neprůchozího pokoje, naproti vstupu byly dveře do jídelny se vstupem na terasu a do dětského pokoje.

Původní dispozice byla změněna v r. 1948, kdy došlo během rekonstrukce k rozdělení domu na 2 bytové jednotky. Při rozdělení bylo v tomto patře vybudováno zázemí pro lékařskou praxi – jídelna a dětský pokoj převzaly funkci ordinace a terasa sloužila jako čekárna. 

Plán suterénu (přízemí) vily r. Kremela (1931)
↑ Plán suterénu (nyní přízemí) vily dr. Kremela (1931)

Přízemí (dnes 1 NP) – toto patro bylo původně přizpůsobeno obytnému a společenského využití. Schody ze suterénu vedly do předpokoje, z něhož se dalo vstoupit vpravo na WC a do kuchyně, která byla propojena s obývací halou. Z obývací haly byl přístup do zimní zahrady a na balkon. Prostorná jídelna byla od obývací haly oddělena pouze zasouvacími dveřmi a plynule navazovala na salon. Z předpokoje se také vstupovalo do pánského pokoje, který měl přístup na samostatný balkon s výhledem do ulice a na městské sady. Z předpokoje a kuchyně se dalo vyjít na malou terasu umístěnou na střeše vstupní části. 

Změna dispozice během rekonstrukce v roce 1948 se projevila rozdělením zimní zahrady na dvě části, jedna měla sloužit jako koupelna a druhá jako komora se vstupem na balkon. Během další rekonstrukce v roce 1960 byly pokoje v patře uzpůsobeny případnému pronájmu. Zasouvací dveře mezi jídelnou a obývací halou byly nahrazeny příčkou, která vytvořila chodbu, skrze níž se vstupovalo do pokoje, vybudovaného místo původního salonu. Vznikly tak 3 pokoje se 2 samostatnými vstupy.

Plán přízemí (nyní prvního patra) vily r. Kremela (1931)
↑ Plán přízemí (nyní prvního patra) vily dr. Kremela (1931)

MAJITELÉ

V roce 1948 byla ve stavební dokumentaci uvedena jako majitelka paní Milena Krimlová, rozená Kremlová. V roce 1960 také došlo ke změně majitele – vila byla vykoupena Novou Hutí a od roku 1961 přebudovávána na jesle. To vedlo k drastickým zásahům jak do průčelí, tak do nosných zdí a celkové dispozice domu. 

Dnes vila slouží pro potřeby soukromé společnosti. 

Zdroje a další informace:

Čelní pohled na vilu na plánu z roku 1931
↑ Čelní pohled na vilu na plánu z roku 1931
Čelní pohled na vilu na plánu z roku 1948
↑ Čelní pohled na vilu na plánu z roku 1948

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *