Moravskoostravská spořitelna s knihovnou

Budova moravskoostravské spořitelny byla vystavěna jako reprezentační sídlo v letech 1927-29 a navazuje na komplex peněžních ústavů na Nádražní třídě. Budova skloubí tradiční monumentalitu a moderní jednoduchost. Monumentální budova představuje protiváhu Německému domu, který byl naproti. Čelní fasáda reflektuje protilehlou Anglo-československou banku.

V roce 1927 se Karel Kotas zúčastnil soutěže na architektonický návrh Moravskoostravské spořitelny, jejíž součástí byla i městská knihovna na dnešním Benešově náměstí. Soutěže se zúčastnil dvěma architektonickými návrhy. Jedním byl návrh čistě funkcionalistické stavby, která sklidila úspěch u odborníků a dlužno říci, že je škoda, že jej nemohl realizovat. Ta však nepřesvědčila konzervativní zadavatele. Svůj druhý návrh koncipoval daleko „tradičněji“ ve stylu, ve kterém lze vypozorovat ještě vliv jeho učitele Kotěry.

K věžově koncipované hlavní budově navazují dvě křídla. Boční křídlo je orientované do náměstí a druhé křídlo směřuje do Tyršovy ulice. V bočím křídle sídlila až do roku 1996 městská knihovna, v zadní části s vchodem z Tyršovy ulice jsou kanceláře. 

Do hlavní budovy se vstupuje mohutným portálem obloženým černými žulovými deskami. Ústřední část interiéru tvoří rozlehlá dvorana, v patře s ochozem se vstupy do jednotlivých kanceláři, a světlík zakrytým prosklenou střechou.

Dvorana

V září 2001 byla otevřena výstavní síň Dvorana, která vznikla rekonstrukci prostoru, který ve své době sloužil jako městská knihovna. Rekonstrukce Dvorany zachovala prvky původní architektury i funkcionalistický ráz místa.

Budova Moravskoostravské spořitelny s knihovnou (40. léta)
Budova Moravskoostravské spořitelny s knihovnou (40. léta)
Budova Moravskoostravské spořitelny, pohled od hotelu Imperial
Budova Moravskoostravské spořitelny, pohled od hotelu Imperial
Pohled na budovu spořitelny z Ostravice
Pohled na budovu spořitelny z Ostravice

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *