Předchůdkyní tržnice byla otevřená prodejna postavená v roce 1876. Nová tržnice byla postavena v roce 1889 v rámci výstavby Nových Vítkovic podle plánu stavitele Hanse Ulricha v blízkosti správního a společenského centra a na kraji vítkovické dělnické kolonie (Štítová kolonie).

Tržnice je zděná přízemní stavba na půdorysu obdélníku. Je postavena z režného zdiva z červených pálených cihel. Stavba na okapové straně je členěna rizalitovými rámy se zubořezem a šesti slepými osami s kruhovými okny. Průčelí jsou ve středu vyvýšená, zakončená rovnou atikou, boční části průčelí mají rizalitové rámy se zubořezem a s jedním oknem s půlkruhovým záklenkem. Střední světlíková část má sedlovou střechu, boční části mají pultovou střechu. Vnitřní převýšená střední část se světlíkem je nesena litinovými sloupy.

Zaměstnanci Vítkovických železáren nakupovali za nižší ceny díky poukázkám. Sortiment zboží zahrnoval mimo potravin také domácí potřeby a drogistické zboží. Nabízeno bylo kakao, černá káva, ruské sardinky a jižní ovoce.

Zdroje a další informace:

Vítkovická tržnice v roce 1933
Vítkovická tržnice v roce 1933

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *