Reprezentativní budova radnice byla postavena za tehdejšího starosty Ing. Jana Poppeho podle návrhu architekta Viktorina Šulce v letech 1911–1913. Na projektové části spolupracoval Ing. Jaroslav Volenec, jeho asistent František Doležel a stavitel Julius Vysloužil.

Městys Polská Ostrava usiloval kolem roku 1900 o stavbu nové radnice, protože úřady sídlily v novobarokně přestavěném nevelkém jednopatrovém domě.

Výběrové řízení na projekt nové radnice proběhlo na přelomu let 1909/1910. Vítězem se stal projekt profesora Viktorina Šulce z Plzně, dopracovaný Ing. Jaroslavem Volencem a Františkem Doležalem z obecního stavebního úřadu.

Obecní výbor pro výstavbu radnice pověřil výstavbou dne 5.9.1911 polsko-ostravského stavitele Julia Vysloužila, který je zároveň autorem návrhu dekorativní malby kolem věžních hodin a ornamentální štuky ve velké zasedací síni.

Stavba radnice probíhala od 1. října 1911 do 31. března 1913 v pozdně historizujícím slohu kombinujícího formy české novorenesance s jinými historizujícími prvky. Budova má tvar písmene L s dvěma výrazně odlišnými křídly. Plány na rozšíření radnice zmařila 1. sv. válka.

V interiéru je nejzajímavější hlavní schodiště s dochovanými svítidly, aplikamy, supraportou nad dveřmi k bočnímu schodišti a štukovou výzdobou hlavního sálu, který v současnosti slouží jako obřadní síň s varhanami nainstalovanými v 90. letech 20. století.

Na budově radnice je umístěna pamětní deska řidiči tanku 051 Čs. armádního sboru v SSSR Ivanu Ahepjukovi, který padl při osvobozování Ostravy.

Zdroje a další informace:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *