Řadový čtyřpatrový obchodní dům postavený v letech 1911-12 podle projektu Felixe Neumanna. Kostra obchodního domu je tvořena železobetonovou skeletovou konstrukci a rovnou střechou. V zadní části budovy je trojramenné schodiště propojující podlaží domu. Průčelí budovy je v přízemí a prvním patře opatřeno velkými výlohami, které byly v 70-tých letech 20. století nahrazeny hliníkovým výkladcem. Druhé a třetí patro rozšiřuje trojboký arkýř. Fasádu na pomezí vegetabilní a geometrické secese korunuje barokně modelovaný štít.

Dům je postavený na úzké a hluboké parcele. Vnitřní dispozice je díky použití konstrukčního železobetonového systému volná, bez příček. V jednotlivých podlažích jsou patrné železobetonové trámce. V zadní části je tříramenné schodiště z umělého kamene s kovovým zábradlím. Po stranách schodiště jsou sociální zařízení. 

„Objekt je vybudován na základě použití konstrukčního železobetonového systému Hennebique. Jedná se o ojedinělé uplatnění volného půdorysu a aplikaci progresivní železobetonové konstrukce na stavbě obchodního domu na území Moravské Ostravy před 1. světovou válkou.“ (zdroj)

Při poslední rekonstrukci byla nevhodně upravena fasáda v přízemí a prvním poschodí, interiér byl moderně upraven a vybaven, aby odpovídal modernímu vzhledu obchodních domů na počátku 21. století. 

Dobový inzerát nábytkové firmy Heinrich Schnitzer, noviny Ostrauer Zeitung, 22.12.1913

Zdroje a další informace:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *