Podborčí byla menší osada v Polské Ostravě s podobným významem jako jiné osady v okolí, například Hranečník, a své jméno získala podle nedalekého lesu Borek. Osada měla šest kamenných domů, několik dřevěných stavení a zemědělské pozemky. Okolí osady lemovaly rybníky, směrem k Slezskoostravskému hradu se jednalo o rybník Zárubek, na druhé straně se nacházal velký Radvanický rybník.

Klidný zemědělský život osady se zásadně změnil v polovině 19. století, když se v okolí začalo s těžbou uhlí na jámě Hermenegild a později i na jámě Jakub. V okolí vyrostly těžní věže, několik dělnických kolonií a také haldy.

Skrz bývalé centrum osady dnes jezdí tramvaje, původní okolí osady zmizelo pod navážkou hlušiny z těžby černého uhlí a je zarostlé náletovými dřevinami. Nedaleký les, který dal celé oblasti jméno, nadobro zmizel pod struskovou haldou z Nové Huti.

Lípa Na Podborčí

Lípa na Podborčí je památný strom oceněný titulem Strom hrdina. Jedná o Lípu malolistou s předpokládaným stářím více než 220 let. Strom je vysoký zhruba 25 metrů a obvod jeho kmene činí 480 cm.

Lípa se původně nacházela v zahradě usedlosti s číslem popisným 48. Do dnešních dní se zachovala jako poslední připomínka předindustriální vrstvy krajiny.

„Už v roce 1785 tu hospodařila rodina Davídkova. O deset let později se jim narodila dcera Rosina. A tehdy začíná příběh lípy. Možná ji vysadili na oslavu narození Rózy, možná rodina chtěla v létě stín,“ řekl Tomáš Majliš ze spolku Pestré vrstvy. (zdroj)

Zdroje a další informace:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *