Husův sbor církve Československé

Funkcionalistický kostel Církve československé husitské byl postaven v letech 1932-33 na pozemku, který sbor věřících zakoupil v roce 1929. Pozemek byl pro stavbu připraven již v roce 1930, ale z důvodů hospodářské krize se začalo stavět až 4. září 1932, kdy byl položen základní kámen. Kostel byl slavnostně otevřen dne 3. 6. 1933.

Kostel je dílem architekta Josefa Kittricha z Prahy. Oltář s liturgickou soupravou byl svěřen umělci Ing. arch. Rabensteinovi, dominuje mu Kristus na kříži v životní velikosti od řezbáře Františka Koupana (podle podle Myslbekova vzoru). Základní kámen stavby pochází z Kozího hrádku, kde působil a kázal Mistr Jan Hus.

Kostelu dominuje hranolovitá 23 metrů vysoká věž s hodinami se třemi zvony a plochou střechou. 

Na bočních stěnách chrámu se nacházejí fresky Mistra Jana Husa a Jana Amose Komenského od prof. Jana Obšila.  V interiéru je také umístěna pamětní deska ukrývající prsti půdy z bojišť československých legií, kterou náboženské obci věnovala někdejší Jednota Československé obce legionářské v Zábřehu nad Odrou.

Sbor byl poškozen za 2. světové války (29. 4. 1945) bombardováním a pak opraven.

Památku zábřežských legionářů v současnosti pomáhají uchovávat jednoty Československé obce legionářské Opava a Ostrava I, které s místní náboženskou obci pořádají každoročně bohoslužby a pietní akty k výročí bitvy u Zborova 2. července a ke Dni válečných veteránů 11. listopadu. Součástí těchto pietních setkání bývá kladení květinových darů k pamětní desce v interiéru sboru a také na hroby legionářů na blízkém hřbitově.

Přečtěte si také :

Zdroje a další informace:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *