Prostor bývalé Jarkovy výletní restaurace využívali obyvatelé Ostravska k nedělním výletům již na konci 19. století. Dělnická tělovýchovná jednota Hulváky si tento prostor pronajala jako cvičiště. Současně s tím zde bylo zřízeno provizorní letovisko s výčepem. Návštěvníci zde mohli rybařit a užívat si vyjížďky na loďkách.

Báňský úředník Michal Jarko, toho času předčasně penzionovaný, využil oblíbenosti místa a spolu se svou ženou Hermínou si zde zřídil provizorní hostinec, ve kterém se nacházel také byt majitelů.

V roce 1933 se pan hostinský Jarko rozhodl postavit pro restauraci novou budovu. V přízemí byly restaurační místnosti, v patře byt majitelů. U domu byla dřevěná veranda a dřevěný taneční pavilon, který po požáru dostal podobu zděné přístavby. Jarkova výletní restaurace se stala místem konání pravidelných tanečních zábav, kdy pro mladé publiku hrály šlágry meziválečné éry a pro starší publikum se pořádaly plesy a slavnosti nejrůznějších spolků.

Přečtěte si také:
* Výletní restaurace Jarko (materiály z výstavy)

K oblíbenosti restaurace dopomáhala také výtečná kuchyně paní Jarkové, vyhlášená svými rybími specialitami. Vedle restaurace se nacházel vlastní rybník majitelů s rybami, které si zákazník mohl nejprve ulovit. Součásti jídelního lístku byly také tradiční pokrmy, jako gulášek, vepřové se zelím a nechyběla ani svíčková na smetaně.

Oblíbenou atrakcí víkendových návštěvníků byla možnost projížďky na jedné z 26 lodiček na přilehlém rybníku. V zimních měsících se pak zamrzlý rybník proměnil v kluziště plné bruslařů.

V poválečném období měli majitelé plány s dalším rozšiřováním podniku, ale pozdější události tomu bohužel zabránili…

Fotogalerie areálu Jarkovy restaurace z webu amo.ostrava.cz: