Rothschildův empírový zámek (ředitelská vila)

Vítkovický zámeček nechal v letech 1847–1848 podle projektu stavitele Antona Krause postavit vídeňský bankéř a také majitel železáren Salomon Mayer Rothschild (1774–1855). Zámek sloužil jako centrální sídlo ředitelů v jedinečném prostředí obklopeném industriálním komplexem.

Když v listopadu 1843 během své návštěvy byl nový majitel železáren nucen bydlet v malé vile přímo v areálu podniku, rozhodnul o výstavbě nového a honosnějšího domu. Pozdně klasicistní budova patřila k rozšířenému typu předměstské vily. 

Areál budovy s reprezentativním parkem byl vybudován takřka na samém okraji železáren a je nejstarší dochovanou památkou starých Vítkovic. Byla zde zimní zahrada, salon, hudební salon, jídelna, kuchyň, pracovna, pánský pokoj, salón pro dámy a pokojíky pro služky.

V centrální části přízemí se nachází dvojlodní chodba, na kterou navazuje dvojramenné schodiště do patra. Po stranách kanceláře a sály, v zadní části provozní místnosti. 

Zámeček sloužil majitelům železáren jako ředitelská vila. Bydlel v ní například v letech 1876–1893 Paul Kupelwieser. Po druhé světové válce byl zámeček přestavěn na administrativní objekt – v přízemí byla vítkovická technická knihovna a v prvním patře podnikové muzeum.

V letech 2007–2008 proběhla nákladná rekonstrukce na reprezentativní sídlo společnosti Vítkovice. Na dvoře je umístěn výstavní pavilon z 19. století s unikátní litou konstrukci, který sem byl převezen z Dolní oblasti Vítkovice. Pavilon přežil jako zázrakem u vysoké pece, kde byl součástí skladu, zalitý betonem a asfaltem. Dělníci ho museli odtamtud velmi obezřetně vysekávat. 

Zámek byl v minulosti nazýván jako Zentralhaus, Vítkovický železárenský zámeček nebo podle tehdejšího majitele železáren Rothschildův zámek.

Zdroje a další informace: 

FOTOGALERIE

Vítkovické železárny, pohled k zámečku (vzadu vlevo)
Vítkovické železárny, pohled k zámečku (vzadu vlevo)
Vítkovický zámeček, pohled z Výstavní ulice
Vítkovický zámeček, pohled z Výstavní ulice
Celkový pohled na zámek Vítkovice v roce 2006 │ © Miroslav Bitter, hrady.cz
Pohled na zámek a přilehlé objekty Vítkovických železáren │ © Miroslav Bitter, hrady.cz, 05/2008

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *