Pivovarská restaurace Českého akciového pivovaru

Český akciový pivovar si otevřel vlastní restauraci v srpnu 1899 a to na Cihelní ulici číslo 128. Budovu stavěl v letech 1898-1899 ostravský stavitel Arnošt Mortek.

Slavnostní otevření pivovarské restaurace se uskutečnilo v neděli 6. srpna 1899. Otevření zahájil koncert vojenské dechové hudby c.k. pěšího pluku č. 54 „Starhemberg“ z Těšína.

Tehdejší návštěvníci oceňovali, prostornost místností a společenských sálů, umístění výčepu tak, aby měl konzument kontrolu na čepovaným pivem a také rozlehlou letní zahradu. U budovy byla vystavěna rovněž veranda, pod jejíž střechou mohlo v případě nepohody najít útočiště údajně až tisíc osob.

Před otevřením restaurace

Původní koncese, která byla hostinci udělena (listopad 1898) omezovala nabídku služeb pouze na výčep piva. To se pivovarskému představenstvu nelíbilo a usilovali o plnou hostinskou koncesi, která by jim umožnila také podávání jídel a poskytování ubytování. 

Po dalším jednání trvajícím několik měsíců úředníci od svých obstrukcí upustili. A tak mohla vzniknout první česká zahradní restaurace v Moravské Ostravě s nabídkou jídla, nápojů, a bohatých možnostech zábavy – kuželky, kulečník, karty apod. 

Královské pivo se čepovalo za 8 krejcarů, pivo Havíř za 9 krejcarů

V době vzniku pivovarské restaurace vzbuzovala její přílišná vzdálenost od středu města obavy z možného nezájmu zákazníků. Tyto obavy se však v průběhu let neprokázaly. Restaurace byla vyhledávaným cílem nedělních návštěvníků. Za 10 krejcarů vstupného hrály k poslechu i tanci hornické kapely. V sálech i velké zahradě se pořádaly koncerty, taneční zábavy, ochotnická představení apod. 

Prvním nájemcem hostince se stal Rudolf Růžička, jeho nástupci byli František Foukal, Anna Dolanská, Karel Smolík, Emilie Heidrichová a další. V roce 1939 se nájemcem pivovarské restaurace stal Jan Piech, původem ze Slezské Ostravy, legionář, vypovězený Čech ze zabraných Petřkovic, kde předtím provozoval hostinec na Masarykově vrchu.

Restaurace Corrado (Budova Pivovarské restaurace), Zdroj: https://hotelcorrado.cz/

Zdroje a další informace:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *