Radniční fronta nájemních domů

Podél radniční fronty probíhala až do poloviny 19. století hlavní ostravská ulice, která směřovala k mostu přes Ostravici. Jednopatrové měšťanské domy s podloubím dodávaly náměstí maloměstský ráz. V rámci asanace historického centra města došlo i v těchto místech k celkové přestavbě.

Stavební úřad vytyčil nový průběh uliční čáry a také dohlížel, aby nově postavené domy uchovaly starobylý ráz náměstí a nezastínily důležitou památku – městskou radnici. 

Na hlubokých parcelách vzniklo v letech 1912-1913 pět nových městských domů. Tyto domy byly postavené v pozdně secesním duchu s příměsí klasicismu, historismu a neobiedermeieru.

Masarykovo náměstí č.p. 2/2 – Řadový třípatrový dům s dvouosou secesní fasádou situovaný na hloubkové parcele v urbanisticky exponované poloze radniční fronty centrálního náměstí. Dům byl postaven podle projektu stavitele Jóži Dvořáka z roku 1912.

Masarykovo náměstí č.p. 3/3- Řadový třípatrový obytný a obchodní dům se secesní fasádou, situovaný v urbanisticky exponované poloze radniční fronty centrálního náměstí. Dům byl postaven podle projektu z roku 1912 ostravskou stavební firmou F. Mainx a L. Popp.

Střelniční č.p. 6/2 – Nárožní třípatrový dům se secesní fasádou uzavírající radniční frontu centrálního náměstí. Dům byl postaven v letech 1911 – 1912 podle projektu ostravského architekta a stavitele Felixe Neumanna.

Staviteli jednotlivých domů byli:

  • č.p. 2 – Jóža Dvořák
  • č.p. 3 – Ferdinand Mainx, Leopold Popp
  • č.p. 4 – Eugen Noë, Ferdinand Storch
  • č.p. 5 – Hans Ulrich, Alois Schön
  • č.p. 6 – Felix Neumann 

Zdroje a další informace: 

Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí kolem roku 1880
Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí kolem roku 1880
Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí kolem roku 1900
Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí kolem roku 1930
Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí kolem roku 1930
Vzhled jihovýchodní části dnešního Masarykova náměstí v listopadu 2022
Vzhled jihovýchodní části Masarykova náměstí v listopadu 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *