Jubilejní kolonie byla postavena v letech 1921–1932 Vítkovickými železárnami podle projektu neznámého autora, později Ernsta Kornera a Vladimíra Krajíčka. Kolonii tvořilo 605 dvojpokojových bytů, situovaných do jednopatrových domů s dvory a vnitřními ulicemi s vlastní knihovnou. Své jméno dostala až v roce 1928 na počest stoletého výročí založení Vítkovických železáren arcivévodou Rudolfem Janem.

Dělnická kolonie se začala stavět uprostřed polí v roce 1921 pro soukromý penzijní fond úředníků Vítkovického horního a hutního těžířstva. Podle původních plánu se postavilo nejprve devět samostatně stojících domů. V polovině 20-tých let se plány změnily a zástavba dostala podobu uzavřeného bloku. V tehdejším Československu to představovalo nejvyšší úroveň bydlení. Hlavní nevýhodou však bylo, že chyběly koupelny a ústřední topení, které se začaly stavět až později.

Komplex je ukázkou expresionistické architektury inspirované sociální výstavbou tzv. Rudé Vídně. Některé domy jsou zapsány jako kulturní památky. 

V dalším budování kolonie se pokračovalo počátkem druhé světové války v duchu německého Heimatbaustilu. 

Po osvobození se opět projekty změnily a nová část kolonie vznikala podle funkcionalistického projektu Vladimíra Krajíčka v rámci dvouletého plánu v letech 1946–1948. Odtud název „Dvouletky“. 

Zdroje a další informace:

Výstavba Jubilejní kolonie
Výstavba Jubilejní kolonie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *