Vila Tereza představuje reprezentační sídlo Markuse Strassmanna, předního židovského podnikatele Moravské Ostravy, postavené v blízkosti nevelkého historického jádra města. Rodinné sídlo ostravského pivovarníka Markuse Strassmana bylo pojmenováno na počest jeho manželky Therese (Terezie).

Na místě vily stál od roku 1833 dřevěný, později zděný domek patřící ostravskému měšťanovi Augustu Kudělkovi. Vila byla postavena v letech 1895–1896 podle projektu vídeňského architekta Otto F. Thienemanna a nesla prvky pozdního historismu. Stavbu prováděl ostravský architekt Felix Neumann, který byl autorem původního nerealizovaného projektu.

Vila byla dokončena před velkolepou oslavou 40. výročí sňatku manželů Strassmannových a zůstala rodinným sídlem až do roku 1933, kdy v důsledku velké hospodářské krize ztratili majitelé své podíly v akciovém pivovaru. Poté vila sloužila jako luxusní byt pro ředitele pivovaru.

V letech 1913–1914 byla vila přestavěna a rozšířena podle projektu architekta Richarda Strassmanna (1882–1925) nejmladšího syna Markuse Strassmanna. V tomto období získala svůj secesní vzhled.

Za druhé světové války byl ve sklepení vily vybudován protiletecký kryt pro 240 osob.

Po roce 1946 zde byla služebna Sboru národní bezpečnosti. V roce 1949 přešla do majetkové správy Ostravského národního výboru. Následně se stala součástí Parku kultury a oddechu na tzv. Černé louce. V 60. letech 20. století zde byla služebna Veřejné bezpečnosti a ubikace pro příslušníky motorizovaného oddílu.

Po roce 1989 zde byla prodejna nábytku. Od roku 1999 kanceláře společnosti Ostravské výstavy, a.s. V roce 2007 byla městem Ostrava pronajata České podnikatelské pojišťovně.

Zdroje a další informace: