V roce 1925 si místní stavitel Oldřich Špaček navrhl a postavil vlastní vilu. Jednopatrová vila s prvky rondokubismu (národní prvorepublikový styl) stojí v Sadové ulici poblíž Komenského sadu, v tehdy nově založené kolonii luxusních rodinných domů. Součástí domu byla také rozlehlá zahrada s pavilonem a tenisovými kurty.

Konzervativně pojatý dům z roku 1925 reprezentuje tradiční architekturu s řemeslně dobře vyvedeným detailem. Vnitřní uspořádání prostoru odráží britskou halovou dispozici s otevřeným dřevěným schodištěm vedoucí do patra. Mezi okny v patře je na fasádě umístěný mělký reliéf zobrazující špačka s ptačí budkou a ve štítě reliéf pohanského boha Radegasta. Reliéf v patře odkazuje na příjmení stavebníka a slouží jako  domovní znamení.

Vila je stále ve vlastnictví Špačkovy rodiny. Díky nepřerušené kontinuitě vlastnictví si objekt uchoval původní architekturu i vnitřní vybavení v nezměněné podobě.

Oldřich Špaček vystudoval brněnskou techniku a jako autorizovaný inženýr v oboru stavitelství si mohl se svým starším bratrem Otakarem založit v roce 1921 stavební firmu Bratři Špačkové působící na celém území severní Moravy. Firma si velmi rychle získala uznání zákazníků a respekt konkurence. 

Zdroje a další informace: 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *