Obytný a obchodní dům s tiskárnou Melantrich

Pětipatrový nájemní a obchodní dům na půdorysu písmene U byl postaven v letech 1932-33 podle návrhu architekta Karla Kotase. Dům byl postaven na Nádražní ulici v části, kde na místě starých domků a vilek vznikala sídla velkých bankovních a společenských institucí.

Průčelí domu tvoří jednoduchá fasáda, v části vysunuta v podobě mělkých arkýřů. Nároží Nádražní a Umělecké ulice je zaoblené. V pátém patře po celém obvodu je průběžná terasa, přístupná z malometrážních bytů.

Ve sklepě sídlila tiskárna nakladatelství Melantrich, které mělo od roku 1928 v Ostravě svou pobočku. Přízemí a první patro zabíraly prostory obchodního domu. Ve vyšších patrech jsou nájemní byty. 

V 60. letech 20. století byl parter domu kompletně přestavěn pro potřeby Československých aerolinií. Na přestavbě parteru se podílel koncepčně i architekt Karel Filsak, který měl návrhy regionálních poboček ČSA na starost. Ze strany Nádražní ulice tvoří parter velké prosklené výlohy, ze strany Umělecké ulice vznikl cenný strukturální šamotový reliéfem „Schody do nebe“ od Jana Koblasy a do Jurečkovy ulice vystupuje výrazně předsazená markýza. 

Městský polyfunkční dům je dobrým příkladem funkcionalistické architektury s expresivními prvky s parterem rekonstruovaným v bruselského stylu. 

Zdroje a další informace:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *