Obytný a nájemní dům Františka Jurečka

Dvoupatrový řadový městský dům si v letech 1896-97 postavil stavitel František Jureček podle vlastního projektu z února 1896. Objekt na Nádražní ulici č. 41 je postaven v pozdně historizujícím stylu s neobarokními a neorenesančními prvky.

V tomto domě žila početná rodina Františka Jurečka a některé byty byly pronajímány. Jedním z nájemců byla i rodina kolegy a švagra, architekta Otakara Béma. František Jurečka v tomto domě žil až do své smrti v říjnu 1925. 

Přízemí domů tvoří parter s osově umístěným vchodem s výkladci obchodů po stranách. Dispozice domu je trojtraktová se střední vstupní chodbou k dvojramennému kamennému schodišti. Dochovaly se původní okenní výplně. Parter v socialistickém období nevhodně rekonstruován.

V roce 2020 došlo k výměně výkladců za nové, které více respektují historický vzhled budovy, a výměně vchodových dveří. 

Evidenční list movité kulturní památky prozrazuje, že původní obchodní portál s vývěsky byl – v době vzniku zápisu – uchován v depozitáři majitele. Vstupní portál s firemním označením „Hůlek“, vnitřní vývěsky a obložení stěn, vše z mosazného plechu profilovaného geometrickými obrazci, ražené kruhy, obdélníky, kosočtverce.

Zdroje a další informace:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *