Samostatně stojící rozlehlá budova městské nemocnice s kapacitou 190 lůžek byla dána do užívání v roce 1898. Nemocnice byla postavená na volném území vedle infekční nemocnice dál od městské zástavby, na bývalých pastvinách (Viehweide) na Fifejdách. Původně se jednalo o soukromý ústav, jehož název byl Veřejná nemocnice císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě.

Předchůdce městské nemocnice byl Městský špitál vystavěný v roce 1848 na dnešní křižovatce ulice 28. října x Sokolská ulice.

V roce 1885 byla na Fifejdách postavena Infekční nemocnice a v plánu byla výstavba nemocnice všeobecné. To se však stalo až mnohem později, teprve v roce 1891 bylo rozhodnuto o výstavbě nové nemocnice a 14. dubna 1898 byla nemocnice slavnostně otevřena za účasti moravského držitele barona Spenc-Bodena. Prvním ředitelem se stal dr. Bedřich Neugebauer, vynikající chirurg a primář chirurgického oddělení.

Původní kapacita 190 lůžek se brzy ukázala jako nedostatečná, protože se nemocnice stala pro své kvality značně vyhledávanou. Někteří pacienti byli pro nedostatek místa odmítání, což se jim samozřejmě nelíbilo. Ředitel nemocnice navrhoval zřídit policejní stráž, která by chránila lékaře a vrátného před hrozbami odmítnutých.

Další rozvoj nemocnice brzdil neustálý nedostatek peněž v městské pokladně. Až v roce 1927 byl postaven pavilon pro krční onemocnění za 3 miliony korun. V roce 1932 uveden do provozu moderní pavilon pro oddělené léčící oční, ušní, nosní a krční choroby. V roce 1935 sloužilo v nemocnici 5 primářů, 12 sekundářů, 67 řádových sester, 8 ošetřovatelů, 32 domácích pomocnic a dalších 10 provozních zaměstnanců. V roce 1938 měla nemocnice kapacitu 752 lůžek. 

Ve čtyřicátých letech 20. století došlo k rozšíření nemocničního areálu. 

Součástí dnešního areálu nemocnice je také budova Kleinova sanatoria, Ředitelská vila a Gobietova vila. 

Zdroje a další informace:

Márnice
Márnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *