Historie elektrárny začíná v květnu roku 1896, kdy město Moravská Ostrava udělilo budapešťské firmě Ganz&Comp. koncesi na výstavbu a provozování městské elektrárny a to na dobu padesáti let. V prosinci téhož roku byly dokončené dva kotle s parním strojem a 600kW generátorem a byl zahájen zkušební provoz. V lednu 1898 byla elektrárna i s rozvodnou dokončena a zprovozněna.

V roce 1900 společnost Ganz&Comp. zakládá Moravskoostravskou elektrárenskou akciovou společnost (odtud MOEL) se základním kapitálem 2,5 milionu korun, která elektrárnu převzala.

Na přelomu století neustále rostla spotřeba energie, obzvláště v souvislosti s budováním místních drah s elektrickým napájením. V květnu 1901 zde byl zahájen provoz patnácti elektrických tramvají.

Po roce 1918 se akcionářem elektrárny stalo město Moravská Ostrava. Elektrárna i další provozy se modernizují a rozšiřují. V meziválečné době vzrostl akciový kapitál společnosti až na 11 milionů Kč.

V roce 1959 byla elektrárna upravena na výtopnu pro budované sídliště Jindřiška. Výroba elektřiny stále klesala a v roce 1961 byla zastavena trvale. Bývalá elektrárna pak byla přejmenována na Teplárnu Ostrava.

Nejstarší ostravská elektrárna MOEL ukončila provoz 9/11 1967.

Rozvodna na rozdíl od elektrárny však fungovala stále. V 80tých letech byla modernizována v souvislosti s přechodem města z napění 6kV na 22kV. Od roku 1996 sloužila jen jako provozní záloha.

Ještě nedávno byla nejstarším elektrotechnickým zařízením svého druhu na celém území Moravy a Slezska. V roce 2008 byl areál zbořen.

Zdroje a další informace: 

Článek z dobových novin Ostravice, 15.4.1896

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *