Bytové a obchodní domy Jakuba Nesselrotha

Blokový komplex obchodních a obytných domů pro Jakuba Nesselrotha projektoval architekt Ernst Korner. Komplex byl vystavěn v letech 1928 – 1930, v roce 1931 byla dokončena sedmipatrová věž v nárožní části Denisovy a Nádražní ulice. Krom obchodního domu se v domech nacházely také kanceláře České komerční banky a liberecké pojišťovny Concordia.

Zástavba blokového charakteru svým pojetím kopíruje tehdejší vídeňské stavby s pasážemi a obslužnými ulicemi jako centrem života města. Jedná se o příklad expresionistické architektury s využitím cihelného zdiva a železobetonu pro řešení rozměrných průjezdů či věže.

Nerealizované pasáže

Plánovaný velkorysý komplex nebyl nikdy dokončen, podle původního plánu měly být postavené ještě dva bloky v místech dnešního parčíku mezi Denisovou ulici a Domem umění. Vzniklé pasáže (dnešní ulice Denisova, Střední, Jurečkova) s obchody a kavárnami měly být zastřešené proskleným stropem. Nad parterem vnitřní části bytového bloku zůstaly jako němý svědek tohoto plánu předsazené konzoly.

Poválečné období
 
Obchodní a obytný dům č.p.492 na parcele 402/10 byl koncem války v noci z 30.4. na 1.5. 1945 částečně vypálen (sídlo Gespapa) a zůstala jen věžní část s pasáží a schodištěm. Vyhořelý dům již nebyl obnoven a v roce 1971 (60/70 léta?) v těchto místech vyrostla novostavba České pojišťovny.  

Zdroje:

Rohový dům po vypálení:

FOTOGALERIE

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *