Vila Hanse Ulricha, pohled od řeky (okolo roku 1911)

Samostatně stojící, pozdně historická secesní třípodlažní vila je dochovaná stavba v oblasti bývalé vilové čtvrti. Původně byla postavena pro stavitele Hanse Ulricha.Budova vily byla postavená mezi lety 1898-1899 firmou Aloise Mihatsche a Hanse Ulricha na obdélném půdorysu a se členitou hmotovou skladbou. Na fasádě jsou kombinovány prvky neorenesance, neobaroka, manýrysmu a tzv. švýcarského stylu s drobnými náznaky nastupující secese. 

Vila sloužila jako rodinné i firemní sídlo. Ve sklepních prostorech byly umístěné kanceláře stavebníkovy firmy. V přízemí se nacházel byt majitele s ústřední halou, pánským pokojem, jídelnou, salónem a ložnicí. Pokoje v podkroví obývali sloužící.

Po smrti Hanse Ulricha rodina vilu prodala. Později zde byly kanceláře, byt advokáta Bohumíra Šavrdy a od 30-tých let vilu vlastnila jedna z místních těžařských firem. Koncem 50-tých let začal dům sloužit jako kulturní středisko. Od roku 1993 působí v přízemí známá Galerie Sokolská 26. V suterénu po rekonstrukci z let 1995-1996, sídlí ostravský hudební klub Parník.

Vila je evidována jako kulturní památka.

Přečtěte si také:

Zdroje a další informace: